Novak Đoković vicešampion mastersa u Montrealu

TENIS

SJAJNI NOVAK VICEŠAMPION MONTREALA!

Đokoviću nije pošlo za rukom da osvoji Rodžers kup u Montrealu pošto je poražen u finalu od Endija Mareja sa 4:6, 6:4 i 3:6.

Pre ovog finala njih dvojica su imali najveći broj pobeda po 50 na masters turnirima, a ovo je Đokoviću 10 uzastopno finale na masters turnirima,

Do finala oba igrača su pokazala dobru igru i dokazala da su u dobroj formi, Marej je u polufinalu, ekspresno savladao Keija Nišikorija u dva seta sa 6:3 i 6:0 za svega 65 minuta, dok je Novak bio bolji od Žeremija Šardija takođe u dva seta 6:4 i 6:4.

Svoju dobru igru Marej je krunisao povratkom na drugo mesto ATP liste, na kom će zvanično od ponedeljka zameniti Rodžera Federera.

„Lepo je vratiti se na tu poziciju, pogotovo posle svega što mi se dogodilo kao što su operacija i ispadanje iz Top 10. Prvi put sam se takođe u Montrealu probio na drugo mesto na svetu. Dobro je biti što bliže vrhu i nastaviću naporno da radim i pokušaću da dođem do njega“ – poručio je Marej.

Njih dvojica se odlično poznaju i tu tajni nema, na poslednjih osam mečeva Đoković je slavio, a njihov međusobni skor glasi 19:8 u korist prvog igrača planete.

Početni udarac ovog finalnog meča pripada Mareju, osvaja prvi poen i odličnom igrom dobija prvi gejm i rezultat 1:0 za Mareja. Na svom servisu Đoković odličnom igrom poentira i na kraju sa asom izjednačava na 1:1. Bez većih problema svaki igrač osvaja svoj servis.
U trećem gemu došlo je do prepoznatljive duge razmene, često su teniseri bili daleko iza osnovne linije, a Novak je dva puta sprečio Mareja da poentira za gem. Tokom ovog gema se i publika razbudila, Đoković je zbog jednog auta protestovao kod glavnog sudije, to mu je i probudilo inat, pa je sve jače vršio pritisak na Mareja, no rezultat je 1:2.
Četvrti gem Marej kreće odlučno, poveo je sa 15:40, i pored toga je Novak uzvratio, čak pet brejk lopti je spasao, ali je šesta bila kobna posle skoro 10 minuta nadigravanja, nakon ispucavanja voleja u aut, prvi brejk pripada Britancu 1:3. Nole je sve nervozniji u petom gemu, strpljenje mu nije bilo adut, dok je Marej nalet samopouzdanja iskoristio da potvrdi brejk. To je učinio bez dozvoljavanja šanse Novaku da najavi brejk šansu 1:4.
Đokoviću malo šta ide po planu, Marej dolazi do dve vezane brejk šanse, a baš tada je Đokoviću uspelo da promeni ritam uz jedan nezaustavljiv servis. Usledile su veoma duge nove razmene u kojima je primorao Britanca na nove greške 2:4.
Sedmi gem, nadmudrivanje dvojice trenutno najboljih tenisera donosi i prvu brejk priliku Novaku koju on koristi i smanjuje na 3:4, da bi u sledećem 8. gemu a 6. koji se igra na razliku, svojom upornošću uspio da izjednači na 4:4.
Đoković je uspeo da dođe do nove brejk lopte, što je Marej anulirao uz riskantan drugi servis i izlazak na mrežu, da bi zatim povezao tri poena za povratak vođstva, 4:5.  Skupo je koštala Novaka propuštena brejk šansa u devetom gemu, u 10. je Marej poveo sa 15:40, a drugu brejk šansu za osvajanje seta iskoristio je tako što je Đoković skratio udarac i pogodio mrežu za kraj borbe duge 67 minuta.

Drugi set počinje na najbolji mogući način, brejkom za Noleta, poveo je sa 40:0, druga šansa bila je odlučujuća za vođstvo u nastavku i povratak u igru vodi sa 1:0 bez izgubljenog poena a ovo je i prvi gem u meču osvojen sa maksimalnim učinkom.
Đoković potvrđuje prednost brejka, a Marej je stiže do prvog poena u četvrtom gemu, ali to je bio jedini koji je Marej osvojio na Novakov servis 2:1. Naš igrač veže nekoliko dobrih udaraca i osvaja vezane poene, a zatim je asom, trećim u ovom setu, ovaj gem rešava u svoju korist 3:1.
Peti gem Britanac na svoj servis ekspresno rešava, ne dopustivši protivniku ni jedan poen u ovom gemu. U sledećem gemu britanski teniser uspeva da uzvrati brejk , posle velike borbe i Đokovićevog pada koncentracije i to mu je donelo izjednačenje 3:3.
Novak odmah uzvraća vraća brejk na sličan način kao Marej u gemu pre. Delovalo je u ovim trenucima da su oba tenisera malo umorni, što se odrazilo na njihov servis, a sada je Đoković hvatao Marejeve slabije druge servise i stigao do brejka i vođstva 4:3. Publika u Montrealu je počela da skandira Noletovo ime i pomaže mu da se vrati u igru i da osvoji ovaj set. Slede dva gema u kojima svaki igrač osvaja gem na svoj servis i pri rezultatu 5:4. Nole ima šansu da pri svom servisu osvoji drugi set, učini meč neizvesnijm i u trećem setu pokuša da se domogne pobede.
Silovito i odlučno Novak osvaja prva dva servisa, dok je posle trećeg maestralnim drop šotom stigao do 40:0. Marej je uspeo da riternom osvoji jedan poen, ali to je bilo sve od Britanca u drugom setu – kraj drugog seta 1:1.

Osveženje je bilo potrebno i jednom i drugom, pa su iskoristili priliku da između drugog i trećeg seta odu do svlačionice.  Početak trećeg seta pokazuje da će biti velike borbe, dolazi i do najduže razmene udaraca večeras, 25 udaraca, koja je pripala Mareju, međutim Novak se brzo regrupisao i maestralnim lobom je stigao do prve brejk lopte u trećem setu, ali onda Britanac zaista fenomenalno servira naredna tri puta, i spašava svoj servis.
Nije htelo Novaka protiv izuzetno agresivnog Mareja u drugom gemu, pa je Britanac stigao do brejka na početku trećeg seta. Da je Britanac krenuo odlučan da osvoji Rodžer kup, pokazao je odigravši sjajno na svoj servis, potvrđuje prednost brejka i rezultat 3:0 ne obećava Noletu uspeh u meču.
Ponovo se kod Đokovića javio bol u desnoj ruci, i to ga je koštalo velikog promašaja na početku gema, posle čega je Marej došao do 0:30, ali je ipak uspeo da veže četiri poena i stigne do jako važnog gema i smanji prednost protivnika. Delovalo je kao da će Marej lako osvojiti peti gem, pošto je brzo poveo sa 40:0, ali Nole to nije želeo da dozvoli. Uspeo je da stigne do izjednačenja, a zatim i do prve brejk lopte koju ne koristi, Đoković u ovom gemu propušta šest brejk lopti pa ovaj gem ulazi u petnaesti minut, što ga je učinilo najdužim na čitavom turniru. Sedmu šansu Novak nije dobio, pošto je loše zahvatio lopticu i poslao je u mrežu i ovaj gem pripada Mareju, a semefor pokazuje velikih 4:1.
Kod Đokovića su primetni problemi sa povredom ruke, ali uspeo je najbolji teniser planete da izbaci iz glave prethodni gem, i brzo dobije šesti, na svoj servis. Nije imao Novak snage da ponovo napadne Mareja na njegov servis, pa je Britanac jako brzo i bez izgubljenog poena stigao do 5:2 u setu.
U osmom gemu Marej ne koristi četiri brejk lopte pa Novak uspeva da produži borbu barem na još jedan gem i pri rezultatu 5:3  Marej bi trebao da stane da servis liniju i pokuša da završi meč, ali pre nego što se to desilo Đoković je dobio veliku podršku sa tribina.
Pokušao je Novak sve najbolje što je mogao na Marejev servis, išao je na sve ili ništa, ali Britanac je bio neumoljiv. Čak ni prednost od 40:15 i dve brejk lopte ne pomažu Noletu, ali kad je bilo najvažnije Marej je bio siguran, pa je na kraju zasluženo osvojio trofej u Montrealu.

Endiju sve čestitke na osvojenom turniru a Noletu želimo da osvoji Sinsinati!