Uručene nagrade za „Diskobolos“ 2015. godinu

INFORMATIKA, IT TEHNOLOGIJE  
Uručene nagrade za „Diskobolos“ 2015. godinu



SJAJNE VESTI IZ BEOGRADA

Ovogodišnje nagrade „Diskobolos“ za najuspešnija ostvarenja zasnovana na upotrebi informacionih tehnologija u svim sferama privrede i neprivrede uručene su juče u svečanoj sali starog dvora, skupštine grada Beograda.

Nakon uvodnih reči na ovoj cermoniji, koju je otvorio zamenik gradonačelnika Beograda, prisutnima su se obratili i potpredsednik Evropskog saveta za informatiku, Đorđe Dukić, zatim Pomoćnik ministra za trgovinu, turizam i telekomunikacije, kao i Pomoćnik ministra prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.
Đorđe Dukić je istakao da je današnjom ceremonijom otpočela treća decenija uručivanja Diskobolos priznanja čime se ova manifestacija proteklih godina nametnula kao svojevrsna revija najznačajnijih informatičkih dostignuća ne samo naše zemlje već i mnogih inostranih stvaraoca. Predstavnici organizatora JISA – informatičkog saveza Srbije, kao krovne strukovne organizacija naše zemlje, istakli su da je broj prijavnjenih kandidata za nagradu Diskobolos ove godine premašio sve ranije rekorde i da se najveći broj rešenja prijavio u oblasti obrazovanja, što ukazuje da su se mnogi IKT stvaraoci usmerili ka rešavanju višegodišnjeg problema jaza izmedju naraslih potreba za informatičkim stručnjacima i nedovoljno školovanog kadra u ovoj oblasti. To je bio razlog da su uvodnom ceremonijom prvo bili nagradjeni nastavnici osnovnih škola za najbolje rezultate sprovođenja ECDL – evropske informatičke obuke po donaciji MTTT sektora za informaciono društvo a potom i nastavnici čiji su učenici u protekloj godini osvojili najviše nagrada, imali najbolje prosečne ocene i koji su se programskim opredelenjem u informatičkoj nastavi najviše oslanjali na evropske standarde srednjeg obrazovanja.

Za najaktivnije nosioce obrazovanja po ECDL programu u 2015.g. proglašeni su Tanja Radovanov nastavnik iz Srbije i Dubravka Keković nastavnik iz Crne Gore, a Diskobolos za ukupna dostignuća u nastavi informatike osvojili su: Milan Dinić, Mladen Jovanović, Darina Poljak, Velimir Radlovački i Zagorka Pastor. Svi su dobili tablet uređaje, poklon kompanije CISCO, kao i prigodne poklone drugih članova JISA, a prva dvojica kao najbolji u ovoj godini, osvojili su i glavnu nagradu JISA: besplatnu posetu ECDL World Forumu, 26-27 maja iduće godine u Budimpešti.

Internacionalni žiri sastavljen od eksperata iz 17 evropskih zemalja i 20 domaćih predstavnika IKT profesije iz državnih organa, univerizteta, privrednih komora i informatičkih asocijacija Srbije izabrli su ovogodišnje pobednike u sledećim oblastima (crveno pobednici, plavo posebna priznanja):

1. Proizvodnja

Glavna nagrada: D IDEA MEDIA, UAE, DUBAI – SMART PALM

U užem izboru bili su još:
– EPS ogranak Kolubara ogranak Kolubara Metal, Lazarevac – Enko
– RTV Marš, Valjevo – D.Play
– Multisourcing Ltd., Bangladesh – Copyright and Intellectual Protect
– Linea Milanović, Beograd – Stolica Mina
– Mtel a.d., Banja Luka – Dvostrano neprekidno napajanje

2. Projektovanje

Glavna nagrada: Fakultet za informacione tehnologije, Podgorica – mjerenje struje groma
Specijalno priznanje: Digital Logic, Požarevac – NFC 2DQR BARCODE READER

U užem izboru bili su još:
– Zaštitnika građana – Ombudsman, praćenje efikasnosti rada zaposlenih
– Protent, Obrenovac – Enterijer 3D
– Infodata GROUP, Leskovac – PWC Programming Without Coding
– GEO plus, Sombor – Katastarski planovi za GPS
– RB „Kolubara“ d.o.o, Lazarevac – PRDOKRB

3. Upravljanje

Glavna nagrada: TO-NET, Novi Sad – Merna platforma za prirodan gas
Specijalno priznanje: Atos IT Solutions and Services, Beograd – Public Procurement Management System
Specijalno priznanje: AirSERBIA GROUND SERVICES, Praćenje dozvola za granične prelaze

U užem izboru bili su još:
– DUBES, Beograd – BizPlaner
– Greensoft, Novi Sad – AgroLIFE GPS Tracking
– Saobraćajni fakultet Doboj – integralni transport
– NPS, Beograd – Upravljanje mehanizacijom

4. Društvene delatnosti

Glavna nagrada: Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije – upravljanje legalnim migracijama
Glavna nagrada: ČIKOM, Podgorica – URBIS podška Urbanizmu, Građevini i Inspekciji u Crnoj Gori.
Specijalno priznanje: Agencija za restituciju, Beograd – Elektronska Pisarnica
Specijalno priznanje: Zavod za informatiku i statistiku Beograda – Evidencija inspekcijskih poslova

U užem izboru bili su još:
– Istorijski arhiv Požarevac – Arhivistika
– Narodna biblioteka Srbije, Beograd – Ozvučavanje sajta
– Pobednička Produkcija, Beograd – mGuard

5. Finansije

Glavna nagrada: Državna lutrija Srbije, Beograd – „Avalon“ Online Lottery System
Specijalno priznanje: Zavod za informatiku i statistiku Beograda – aplikacija naknade boravka dece u privatnim vrtićima
Specijalno priznanje: RRC u saradnji sa SBS i SAGA – Konsolidacija produkcionog okruženja Raiffeisen Banke

U užem izboru bili su još:
– Eurobank, Beograd – Mobilno bankarstvo za pravna lica
– Blu Vela S.A, Lugano, Switzerland – ShoppingBroadcast
– DUBES, Beograd – Finansijski portal Kamatica.com
– KEY4S, Beograd – Najbolji Poslovi, servis isplata

6. Zdravstvo

Glavna nagrada: Institute of Biophysics and Biomedical Engineering – Bulgarian Academy of Sciences – System for critically ill patients in the Emergency University Hospital „Pirogov“, Sofia
Specijalno priznanje: Opšta bolnica Bor – Implementacija informacionog bolničkog sistema
Specijalno priznanje: Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“ – Aplikacija centralizovanih javnih nabavki u zdravstvu

U užem izboru bili su još:
– Zipsoft, Novi Sad – Elektronsko zakazivanje pregleda
– VD Kom, Beograd – Umreženi telefonski sistem PNS
– Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“ – IS o sumnji na zlostavljanje i zanemarivanje dece
– Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“ – Zdravstveni nadzor migranata, izbeglica, i azilanata

7. Obrazovanje

Glavna nagrada: Akademija Filipović; Jagodina – Elektronski portfolio za nastavnike i učenike
Specijalno priznanje: Univerzitet u Beogradu – projekat GRASS
Specijalno priznanje: Ministarstvo prosvjete Crne Gore. Podgorica – racionalizacija školske mreže

U užem izboru bili su još:
– OŠ Drinka Pavlović, Beograd – Put oko sveta za 60 minuta
– OŠ „Toplički heroji“, Žitorađa – Matematika za osnovnu školu
– Gimnazija Bečej – Unapređenje informatičkog obrazovanja učenika
– SIVECO Romania – Wand.education, online lessons builder

8. Usluge

Glavna nagrada: Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave Srbije – Centralni sistem matičnih knjiga
Specijalno priznanje: Tedenet, Šekovići, BiH – Platforma za on-line poslovanje
Specijalno priznanje: Mainstream, Beograd – Hosting na mCloud platformi

U užem izboru bili su još:
– CYCLE, Beograd – Transport Manager
– Procescom, Beograd – VirtualSIM app
– Combis, Zagreb – Husky – Big Data rešenje
– Profi Sistem Com, Smederevo – Propisi Alarm

9. Web ostvarenja

Glavna nagrada: Regionalna privredna komora Kruševac – Web portal privrednih informacija Rasinskog okruga

U užem izboru bili su još:
– Sportsko udruženje „BTL, Beograd – Balkanska trkačka liga
– Innovative World, Vrnjačka Banja – World Connections
– Novinska agencija BETA, Beograd – proizvodnja i distribucija medijskog sadržaja
– Centar za istraživanje i razvoj komunikacija, Novi Sad – web Art magazin
– Net++ technology, Beograd – SSL web shop
– SerbianaArt, Beograd – SerbianaArt portal likovne i primenjene umetnosti

SPECIJALNE NAGRADE

I – ICT Stručni skupovi

Glavna nagrada: Nove tehnologije u obrazovanju 2015, Beograd
Specijalno priznanje: Infofest 2015, Budva
Specijalno priznanje: Forum naprednih tehnologija 2015
Specijalno priznanje: Mipro 2015, Opatija

U užem izboru bili su još:
– Yu Info 2015, Kopaonik
– Smart e-Govrenment 2015, Beograd
– AjSiTi konferencija 2015, Niš

II – ICT RTV Emisije

Glavna nagrada: Druga strana računara, Radio Beograd
Specijalno priznanje: Live TV internet televizija
Specijalno priznanje: PolarotoR, TV Emisija, TV KCN
Specijalno priznanje: E-jutro Tv emisija, Tag media

U užem izboru bili su još:
– Šta su sve tehnologije uradile za nas, RTS
– ZAIR – Zakon akcije i reakcije, Radio Beograd
– Srpska Naučna Televizija (SNT)

III – ICT Izdavaštvo

Glavna nagrada: PC Press – PC Press, Beograd
Specijalno priznanje: ERP Magazin – ERP Consulting, Beograd

U užem izboru bili su još:
– ICDL Literature – ICDL IRAN Foundation
– 100 godina od Velikog rata OŠ Đura Jakšić, Kać
– e-Trgovina – Elektronska publikacija Pravo IKT, Beograd
– Blog DOBRO DRVO OŠ „Sremski front“, Šid
– Conect – PC Press, Beograd
– BUG online – Bug d.o.o. Hrvatska

IV – Globalni partneri

Glavna nagrada: Samsung
Specijalno priznanje: Microsoft
Specijalno priznanje: CISCO Systems

U užem izboru bili su još:
– NCR
– Oracle akademija
– Atos
– SAP

DISKOBOLOS 2015 – Stručni žiri

Predsednik žirija:
Byron Nicolaides – Predsednik CEPIS – Council of European Professional Informatics Societies

Prof. dr Kerim Aliriza – Predsednik Evropske Privredne Komore
Đorđe Dukić – Potpredsednik CEPIS – Council of European Professional Informatics Societies
dr Luis Fernandez-Sanz – Predsednik ATI – Društvo informatičara Španije
Giulio Occhini – Predsednik AICA – Udruženja informatičara Italije
Dirk Deschoolmeester – Predsednik, Federacija Udruženja informatičara Belgije
Prof. dr Gerald Futschek – Predsednik OCG – Austrijsko kompjutersko društvo
Niko Schlamberger – Predsednik Slovenačkog društva za informatiku
Prof. dr Vasile Baltac – Predsednik, Društvo informatičara Rumunija
R. Erdem Erkul – CEPIS delegat Asocijacije informatičara Turske
Fulop Henrik – Predsednik Evropske privredne komore, Mađarska
mr Radoslav Yoshinov – Predsednik Informatičkog saveza Bugarske
Panicos Masouras – Direktor ECDL kancelarije Kipar
Marijan Frković – Predsednik Hrvatskog informatičkog zbora
Mensura Beganović – Predsednik Asocijacije informatičara u BiH
Stevan Ljumović – Generalni direktor za razvoj elektronske uprave, Crna Gora
Marina Matijević – Načelnica odeljenja za IKT, Ministarstvo prosvjete Crne Gore

Iz Srbije su učestvovali:

Sava Savić – Pomoćnik ministra trgovine, turizma i telekomunikacija, Sektor informaciono društvo
Snežana Marković – Pomoćnik ministra prosvete za srednje obrazovanje i obrazovanje odraslih
Doc. dr Željko Stanković – Zamenik direktora ZUOV – Zavod za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja
Dušan Rakić – Privredna komora Beograda, sekretar Udruženja informatičke delatnosti
Slavko Đumić – Zamenik direktora – Zavod za informatiku i statistiku grada Beograda
mr Vojkan Nikolić – MUP, načelnik Uprave za informacione tehnologije, Beograd
Prof. dr Dušan Jokanović – Glavni savetnik, RATEL – Republička agencija za telekomunikacije
Goran Jovišić – Predsednik, Udruženje profesora informatike Srbije
Dragan Ilić – Predsednik, Pedagoško društvo nastavnika informatike
Milomir Gligorijević – Predsednik delegacije Evropske privredne komore u Srbiji
Slobodan Karanović – Ministarstvo finansija Srbije, sektor Javnih preduzeća
Žikica Milinković – Ministarstvo odbrane Srbije
Slobodan Krstić – Predsednik asocijacija e-Rezvoj Srbije
Miroslav Petrović – Predsednik Upravnog odbora Asocijacije ARHIV INFO, Beograd
mr Dragan Marinković – Srbija Cargo, Železnice Srbije
Prof. dr Dragan Domazet – Dekan Fakulteta informacionih tehnologija, Beograd
mr Čedomir Milenković – Institut Mihajlo Pupin, Beograd
Prof. dr Stevica Graovac – Elektrotehnički Fakultet, Beograd
Dragan Nikolić – Elektroprivreda Srbije
Prof. dr Svetozar Pervulov – KBC Zvezdara, Beograd

DOBITNICIMA ČESTITAMO!

BRAVO! SJAJNO!



Odgovor

Vaša email adresa nije potvrđena.